FalusiVakáció csoport

Programozásról


Könyvek

Az informatikában is van létjogosultsága a könyveknek a digitális tartalom mellett, mivel véleményem szerint könyvet olvasva mélyebben rögzül az ismeret. Egy-egy fejezet elolvasása után kijegyzetelni a legfontosabbakat, saját szavakkal elmagyarázni a lényeget tovább mélyíti a megszerzett tudást. Viszont a számítógépes nyelvek, a rendelkezésre álló hardverek, a megoldási módozatok az idő múlásával változhatnak, és ezért (úgy, mint pl. az adózás területén) érdemes a legfrissebb kiadásból tájékozódni. A weboldalon lévő tartalom ebből a szempontból előnyösebb, hiszen azt számtalanszor lehet módosítani, és mindig a legfrissebb tartalom látszik (ez a hátránya a papír alapú adathordozónak). Viszont egy bizonyos idő letelte után a számítógépen való olvasás következményeként fárad a szem (minél kímélőbb a monitor, ez annál később fog bekövetkezni), így a felületesen átolvasott ismeret sem biztos, hogy rögzül. Ilyenkor hihetjük azt, hogy elsajátítottunk egy anyagrészt, viszont később a gyakorlati alkalmazásban jelentkezhetnek logikai hiányosságok.

A különböző programozási nyelvekhez különböző könyveket hoztak létre, illetve néhány könyv foglalkozik a programozás elméleti hátterével, mások meghatározott programnyelv nélkül az algoritmusok mechanizmusára helyezik a hangsúlyt.

Hazai viszonylatban két könyvet mutatnék be.

Dr. Gubán Miklós, Péteri Kristóf: Középfokú számítástechnikai ismeretek (2004) Műszaki kiadó ISBN 963 16 4015 9

A szakirodalom számba veszi az alapvető informatikai ismereteket, ajánlható a középiskolai oktatásban tankönyvként, illetve mindazok számára, akik valamely formában kapcsolatban vannak a számítógéppel (vagyis gyakorlatilag mindenki, nem csak az informatikai szakemberek). A fejezetek végén ellenőrző kérdések segítik az olvasót abban, hogy lemérje, mennyire értette meg az adott anyagrészt. Több szempontból vizsgálja az internet szerepét napjainkban, az internet használatára ad ötleteket, foglalkozik weblapszerkesztéssel, az internet eléréssel, illetve az internet társadalomban betöltött szerepével is. Emellett az ergonómikus munkakörnyezetet mutatja be, kitér a számítógéphasználat egészségre gyakorolt hatására is. Bemutatja a multimédia eszközeit is (pl. CD lemez), illetve betekintést nyújt a multimédia alkalmazásokba és ezek hardver igényeire is (operációs rendszer, háttértár, illetve egyéb szükséges perifériák). A könyv utolsó blokkjában a programozást mutatja be. Az algoritmus ábrázolási eszközei között felsorolja a folyamatábrát, a hierarchia diagrammot, ezeket példákon keresztül is reprezentálja. Felsorolja az adattípusokat, érinti az elemi és az összetett utasításokat a nyelvben.

Reiter István: C# programozás lépésről lépésre Jedlik Oktatási Stúdió Budapest, 2012

A könyv, ahogy a címe ígéri, részletesen bemutatja a C# programozás elsajátításához szükséges programkódokat, illetve rövidebb programok forráskódját és ismertetését is tartalmazza. A könyvet meg is lehet vásárolni papír alapon, illetve a teljes tartalom pdf formátumban is elérhető.

Külföldi vonatkozású művekkel folytatom.

Cormen T.H.- Leiserson C.E.- Rivest L.R.: Algoritmusok című könyve (a lefordított változatot dolgoztam fel). A könyv matematikai alapokkal kezd, ezt követően tárgyalja a rendezést, az adatszerkezeteket, kitér a gráfalgoritmusokra is, speciális témákat is felsorakoztat, mint például az NP-teljes problémák osztálya. Számos pszeudokód mellett ábrákkal is segíti a megértést.

Donald E. Knuth számítógép-programozással foglalkozó hétkötetes sorozatból az első három kötet magyar nyelvű változatát tekintettem meg. Az első kötet (ennek a második angol nyelvű kiadása 1981-ben jelent meg) az alapvető algoritmusokat tárgyalja, érdemes ezzel kezdeni, mivel ezen kötet elején tárgyalja a szerző a könyvek felépítését, illetve a saját fejlesztésű pszeudokód tulajdonságait is itt találjuk meg. Kitér arra is, hogy először egy könyvet tervezett írni ebben a témában, viszont az túl általános lett volna, és többet ér minden egyes témakört megfelelő mélységben elemezni, ezért ezeket célszerű volt külön könyvként megjelentetni. A fejezetek végén feladatok találhatóak, melyek különböző nehézségűek (a legkönnyebbtől a legnehezebbig, akár addig meg nem oldott problémáig), ezek megoldásait a kötet végén találjuk. A feladatoknál külön jelzi a matematikai irányultságú olvasóknak szántakat, illetve, ha az felsőfokú matematikai ismereteket igényel. Ajánlja a feladatokkal való kezdést, illetve az azokon való elgondolkodást, erőfeszítés tételt a megoldásra, mivel így rögzül az ismeret (óvva int attól, hogy úgy olvassuk a fejezeteket, mint egy „regényt”). Az elvontabb matematikai részeket megelőzően jelzi a nem matematikai beállítottságú olvasónak, hogy meddig tart ez a rész, és hova ugorjon.

Douglas Bell, Ian Morrey, John Pugh Programtervezés című könyve a programtervezés alapelveit veszi számba, kitér a modularitás elvére, mely a program szerkezetével kapcsolatos fontos tulajdonság. Napjainkban használatos főbb tervezési módszerekre támaszkodik, mint funkcionális felbontás, objektumközpontú tervezés és adatszerkezetre építő eljárások. Főbb témakörei a strukturált programozás, feladatok funkcionális felbontása, a Michael Jackson tervezési módszer, az adatfolyam tervezés, illetve formális módszereket is tárgyal. A formális módszerek előnyei közé tartozik az, hogy míg a természetes nyelve kifejezései gyakran félreértelmezhetőek, addig a formális eszközön alapuló leírás segítségével (matematikai jelölések használatával) bizonyítható a program működésének helyessége.


Szeretnél egy ilyen weblapot teljesen ingyen?
Ez a weboldal a Nanoweb honlapszerkesztővel készült.
© Minden jog fenntartva.